امید سیفی‌مورودی ، طراح تصاویر شهدا روی تی‌شرت


سیفی‌مورودی فارغ‌التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه سمنان است. او نخستین کسی است که وقتی چهره شهید همت را روی لباس خود طراحی و چاپ کرد، آن را در دانشگاه پوشید اما این کار در ابتدای امر‌ مخالفت برخی از جمله استادان دانشگاه را برانگیخت و حتی در درجه نخست تعجب خیلی‌ها را. اما به مرور زمان این امر عادی شد و او توانست با ارائه‌ دلایلی به مجاب کردن معترضان نسبت به این مساله بپردازد.

http://www.up.kiousk.com/uploads/1275056019.jpg

مورودی درباره شکل‌گیری ایده این کار می‌گوید: واقعیت این است که 2سال پیش تصمیم گرفتم سخن یا حتی جمله‌ای از شهدایی که به آنها به نوعی تعلق‌ خاطر داشتم روی لباس‌هایی که می‌پوشیدم ذکر کنم. روی این اصل به واسطه علاقه‌مندی که به شهید همت داشتم این کار را انجام دادم. این هنرمند نوشتن جمله‌ای از شهید همت روی یکی از پیراهن‌های خود را جرقه‌ای برای آغاز کار عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: من تا پیش از این هرگز با چاپ روی البسه آشنایی نداشتم اما در طول یک سال با این کار آشنا شدم.


http://www.up.kiousk.com/uploads/1275091507.jpg

سیفی‌مورودی فارغ‌التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه سمنان است. او نخستین کسی
است که وقتی چهره شهید همت را روی لباس خود طراحی و چاپ کرد، آن را در دانشگاه پوشید اما این کار در ابتدای امر‌ مخالفت برخی از جمله استادان دانشگاه را برانگیخت و حتی در درجه نخست تعجب خیلی‌ها را. اما به مرور زمان این امر عادی شد و او توانست با ارائه‌ دلایلی به مجاب کردن معترضان نسبت به این مساله بپردازد.

او دراین باره توضیح می‌دهد: نخستین‌ کسی که با این کار مخالف بود، استاد معارف در دانشگاه بود. او بر این عقیده بود که طراحی تصویر شهید همت روی تی‌شرت‌ها و اصولا لباس‌های مردانه به مثابه بی‌حرمتی است. من قصد داشتم در این ارتباط بزرگداشتی به لحاظ شکل، محتوا و امروزی برای شهید همت در دانشگاه برگزار کنیم که به دلایلی این اتفاق نیفتاد. به نظرم طراحی تصاویر شهدا روی تی‌شرت‌ها بی‌حرمتی به آنها نیست.

این هنرمند جوان با اشاره به اینکه بازخوردهای مردمی بعد از طراحی تصاویر شهدا روی لباس‌ها مثبت و مطلوب بوده، تصریح می‌کند: مردم از جهاتی این ابتکار را دوست داشتند و از سوی دیگر متعجب بودند اما به مرور زمان این امر جا افتاد. به عنوان مثال یک بار خانمی با من تماس گرفت و ابراز کرد که برای هدیه تولد همسرش به یکی از این تی‌شرت‌ها نیاز دارد. این کار برای من خیلی با‌ارزش بود.

http://www.up.kiousk.com/uploads/1275066306.jpgتاکنون چیزی نزدیک به 8 تصویر از شهدای انقلاب و جنگ به وسیله امید سیفی‌مورودی روی تی‌شرت‌ها که رنگ غالب آنها نیز سفید است، نقش بسته است.

از او درباره این مساله می‌پرسم که آیا هیچ وقت سراغ آرشیو عکس‌های خانوادگی این شهدا نیز رفته تا بتواند به شکل مستند‌تری به چاپ این تصاویر بپردازد، می‌گوید: فقط یکی، دو بار با خانواده شهید جهان‌آرا ملاقات داشتم. اما قسمت نشد عکس‌هایی از خانواده او به امانت بگیرم.

این هنرمند بر این باور است که امروز زمان آن رسیده که طراحی و چاپ تصاویر شهدایی که امروزمان را مدیون آنها هستیم به‌روز شده و در جامعه از جایگاه مستقلی بهره‌مند شود.

 

http://www.up.kiousk.com/uploads/1275081065.jpg

 

امید، آینده این طرح را روشن می‌بیند و با همان لج‌بازی که دوستانش تعریف می‌کنند، می‌گوید می‌دانم روزی می‌رسد که هر جوان عاشق ایران، یکی از این تی‌شرت‌ها را در کمدش خواهد داشت. می‌گوید: «فقط اطلاع‌رسانی می‌خواهد. مگر نه اینکه وقتی بهرام رادان و میترا حجار لباس‌های چاپ نستعلیق را پوشیدند، دیگر هیچ نوجوانی نترسید که به او بگویند لباست جالب نیست. اگر میان ستاره‌های سینمای ما همان کسانی که عاشق شهدا هستند این تی‌شرت‌ها را تن کنند، جو عمومی جامعه بهتر می‌شود. الان همه مرا با تعجب نگاه می‌کنند. مثلا کامبیز دیرباز، پژمان بازغی یا شهاب حسینی که می‌دانم عاشق مردم و خاک ایران هستند این تی‌شرت‌ها را بپوشند، تاثیر خوبی در ذائقه جوانان و نوجوانانی می‌گذارند که شهدای خودمان را بر سینه داشته باشیم، قهرمانان خودمان را...». در نگاهش مثل نامش «امید» وجود دارد. امید به آینده، امید به جایی که بشود هر کسی که عاشق این آدم‌هاست، تی‌شرت‌هایی که او طرح‌شان را ریخته به‌تن کند.

 

/ 6 نظر / 109 بازدید
میلاد

سلام. خوب هستين؟ وبلاگ خیلی قشنگی داشتین. عالی بود. لطفاً وبلاگ من رو هم ببينيد اگه خوشتون اومد، خوشحال ميشم با هم تبادل لينك كنيم. ممنونم از اينكه وقتتون رو به من داديد. منتظر نظرتون در وبلاگم هستم.

سید علی مجابی

سلام بسیار عالی بود از وبلاگ حقیر نیز بادیدی داشته باشید و نظر بدهید چرا که نظرات سازندست. میتوانم بر روی اجسام بسیار ریز مثل شکر و تار مو و برنج بنویسم و نقاشی بکشم..... http://www.riznegari.persianblog.ir/

آبی

عالی بود می دونی بعضی اوقات فکر می کنم اصلا برای گرافیک و ایده دادن مناسب نیستم در حالی که واقعا با گرافیک عشق می کنم نمی دونم چرا؟؟؟ ولی فکرش خیلی جالب بود

محمد

سلام . من دنبال شماره بچه های این گروه هستم . میخوام درباره یک حامی مالی باهاشون حرف بزنم. لطفا اگه شماره آنها رو دارید دریغ نکنید. شماره من 09374115686 هست لطفا با من تماس بگیرید

طلبه عاشق

من با طرح اين تيشرتا مخالفم اينا كار آمريكاست اينا كه گسترشش ميدن يه مشت احمقن كه دارن برا آمريكا كار ميكنن بياين مطلب قبلي من رو بخونيد و نظر بديد دليل حمايتتون از اين طرح چيه منتظر نظرتونم

قهرمان من

www.ghahremaneman.com آدرس بالا متعلق به سایت قهرمان من می باشد که با نام اصلی و لوگوی خود اقدام به تولید می نماید برای حمایت از گروه از خرید طرحهای کوپی اجتناب کنید .