گفتگو درباره خلاقیت

پیتر آیزنمن متولد ۱۹۳۲ نیوجرزی، معمار برجسته آمریکایی است.

او را بخاطر شهرتش در سبک deconstructivism می‌شناسند.و یکی از پنج معمار بزرگ نیویورک است.

http://arquitecturatvblog.files.wordpress.com/2009/06/eisenman.jpg

 

مصاحبه کننده از ایزنمن درباره اینکه چطور در فرآیند طراحی از رایانه استفاده کنیم و اینکه چطور با کمک ان به خلاقیت برسیم سوال میکند ؟ لیو می گوید که برخی به رایانه همچون ابزاری برای برانگیختن ایده های نو در طراحی نگاه می کنند و از دید برخی دیگر ، رایانه فقط وسیله ایی نو برای طراحی است . آیا رایانه با خلاقیت رابطه دارد ؟ 

پاسخ ایزنمن : خوب ، اول از همه اینکه رایانه یک وسیله است و می تواند درهای زیادی را به سوی خلاقیت باز کند . اما شما باید در آغاز ایده ای داشته باشید. به عبارت دیگر فرض کنیم که میخواهید فضایی طراحی کنید. نخست باید ایده این طرح را داشته باشید ، رایانه این ایده را برای شما به وجود نمی آورد . رایانه فقط بر اساس تاکتیک های شما کار می کند . شما باید بتوانید کلیت طرح را با سرعت زیادی بکشید. باید ایدوگرامی بر روی کاغذ داشته باشید . رایانه برای این کار کند است.

لیو : آیا هیچ وقت (( در طی طراحی ))  رایانه کمک کرد تا به چیزی برسید ؟

 آیزنمن : بله ، همیشه .تفاوت رایانه و طرح دستی این است که طرح آنچه را که شما میدانید ارائه می کند . اما اگر ایده هایتان را به رایانه بدهید ، امکان هایی را به شما نشان می دهد که تا پیش از آن ، آنها را نمی شناختید. اینکه من رایانه را دوست دارم به این دلیل است که چیزهایی را نشان میدهد که من هرگز نمی توانستم بدانم و یا حدس بزنم ؛ چون به اندازه کافی ریاضی ، هندسه و محاسبه نمی دانم. اما رایانه این اعمال ترکیبی را برای شما انجام دهد.

http://www.kmpfurniture.com/images/PeterEisenman_08.jpg

 لیو : خلاقیت برای شما به چه معناست ؟ و چطور باید به آن رسید ؟

 آیزنمن : خلاقیت چیزی است شبیه الهام . با این وجود شیوه رسیدن به آن را می توان یاد گرفت که داشتن 3 چیز است : تمرکز ، روشنمند بودن و اشتیاق .  من همیشه به این جمله پیکاسو باور دارم که : من همیشه نخستین ایدهایم را به دور می ریزم .

همیشه نخستین ایده های شما ، آسانترین ها هستند و لازم است بر رویشان کار بیشتری انجام دهید. خلاقیت برای من ، داشتن تمایل و تمرکز برای کار بر روی چیزی است که فکر می کنید خلاقانه است (( در حالیکه نیست )) تا بر رویش کار کنید و آن را به چیزی واقعا خلاقانه و گاه به چیزی که آن را نمی دانید یا دوستش ندارید تبدیل کنید . خلاقیت برای من شروع کردن از هیچ است.

 

/ 0 نظر / 49 بازدید